Freemover v USA

FAQFAQ   HledatHledat    RegistraceRegistrace   PřihlášeníPřihlášení

Freemover v USA

odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Chicago-cz.com -> Studium, Skoly, Stipendia
Autor Zpráva
petrppe
Anonymní

PříspěvekZaslal: po říjen 22, 2012 8:22 pm    Předmět: Freemover v USA Odpovědět s citátem Upravit/Odstranit tento příspěvek

Dobrý den.

Měl bych dotaz ohledně studia v USA. K dokončení studia na české VŠ mi chybí jenom diplomová práce a rád bych k tomu využil program Freemover. Ten spočívá v tom, že dostanu cca 10 000 měsíční stipendium, najdu si na zahraniční univerzitě vedoucího mé práce, kterou po návratu obhájím na mé domácí škole. Po Evropě to nejspíš takový problém není, ale mě láká USA. No a má otázka tedy zní, zda si myslíte, jestli je možné něco takového aplikovat i na USA, zda je reálné si najít nějakou univerzitu s nějakým vedoucím? Popř. zda mají univerzity na takové případy i nějaká stipendia, protože se stipendiem 10k/měsíc bych v USA asi moc nepochodil.

Díky za vaše názory.
pdmlynek
Moderator

Registrace: 16. 08. 2005

PříspěvekZaslal: po říjen 22, 2012 9:51 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Ahoj Petře. Vítej na chicago-cz! Je to dobré vidět novou tvář.

Pojem Freemover jsem neslyšel. Ale rozumím co tím asi myslíš: jde o studium na určitou dobu, dejme tomu pár měsíců až několik let.

Jsou různé cesty jak studovat v USA na určitou, limitovanou, dobu.
(1) Jedna je jako exchange student na high school. Toto je pro žaky, většinou v 11. třídě, aby poprvé žili od maminky a tatínka, aby se podívali do světa, aby se naučili pořádně jazyk. Toto není Tvá situace.
(2) Další situace je pro studenty na vysoké škole, na undergraduate level, t.j. 4 roky základní vysoké školy které vede k bakaláři. Studenti někdy jedou studovat do zahraničních universit na semester nebo na rok, aby si zlepšili resume, aby měli nějakýou lepší praxi nežli na své universitě. Toto taky není Tvá situace.
(3) Další situace je pro dissertators, t.j., graduate studenty kteří dodělali všechni třídy co potřebují dodělat na diplom a dostali residenci na škole, a jen potřebují dodělat svojí diplomovou práci. Toto zní jako Tvá situace.
(4) Post-doc, je pro studenty kteří dodělali doktorskou práci, ale potřebují dále akademickou praxi. Toto není Tvá situace.

V USA je to docela časté, a docela vítané, aby dissertators jeli tam kam by mohli dodělat svou práci. Mnoho studentů z jiných universit přijelo k nám na školu, protože potřebovali nějakou laboratoř, nebo mít přístup na nějaký přístroj, který nebyl na jejich školách. Jde o radiodalekohledy, jaderné reaktory, urychlovač částic, a pod. Taky se mi to stalo že jsem potřeboval jet na krátkou dobu jinam abych dokončil nějaký test. Dále pro mnoho studentů kteří studují archeologii, jazyk, historii umění, anthropologii, apod., je to skoro samozřejmné že budou trávit hodně času mimo svojí universitu.

Ale toto samozřejmě není záležitost zábavy (jako na high school), nebo rozšíření praxe (jako undergraduate), ale je to záležitost dodělaní své práce.

Co Ty potřebuješ mít je dissertator status (což zní že máš), a nějaký důvod mít přístup k laboratoři, vykopávkám, museum, apod. kde budeš pracovat, které operuje škola. Ale co Ty máš, což je velice pro školu, odělení a profesory, nejzajímavější je že máš své peníze na podporu; velice málo profesorů by Tě odřeklo jestli přinášíš do škole peníze. I částečná podpora je vítaná.

Co oni vyžadují od Tebe je souhlas že nevyžaduješ diplom z jejich university ale z Tvé, a je očekávané že budeš PI bude s Tebou na jakékoliv publikaci kterou napíšeš na základě práce v jeho/její laboratoře.

V jakým oboru studuješ?
petrppe
Anonymní

PříspěvekZaslal: út říjen 23, 2012 7:54 am    Předmět: Odpovědět s citátem Upravit/Odstranit tento příspěvek

Díky za odpověď.

Ohledně mé situace, myslel jsem spíš, že to bude nějaký non-degree program, ale pravděpodobně to bude to, co píšeš ty. Co se týče mě, studuji počítačové a komunikační systémy, diplomka bude z oboru internetové bezpečnosti, takže k práci mi stačí prakticky jenom počítač, nepotřebuji žádné speciální nástroje. Stejně tak neplánuji usilovat o nějakou top univerzitu, jde mi spíš o to poznat místní život atd., než přivést diplomku z nějaké kvalitní univerzity. Nejlepší by bylo, kdyby naše škola měla už podepsanou smlouvu s nějakou univerzitou, bohužel tomu tak není, ale je tam alespoň jedna kanadská univerzita.

Teď nevím, jestli si rozumíme, já do školy žádné peníze nepřináším, 10k/měsíc by bylo mé stipendium z české školy. A nejsem si právě jistý, zda americké univerzity jsou ochotny podporovat stipendiem i studenty mého typu, kteří, jak říkáš, po ní nevyžadují žádný diplom.
Dana_MI
Veteran

Registrace: 26. 12. 2006

PříspěvekZaslal: út říjen 23, 2012 6:46 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Mlynek pochopil 10k jako $10k.
pdmlynek
Moderator

PříspěvekZaslal: st říjen 24, 2012 4:37 am    Předmět: Odpovědět s citátem

petrppe napsal:
Díky za odpověď.

Ohledně mé situace, myslel jsem spíš, že to bude nějaký non-degree program, ale pravděpodobně to bude to, co píšeš ty. Co se týče mě, studuji počítačové a komunikační systémy, diplomka bude z oboru internetové bezpečnosti, takže k práci mi stačí prakticky jenom počítač, nepotřebuji žádné speciální nástroje. Stejně tak neplánuji usilovat o nějakou top univerzitu, jde mi spíš o to poznat místní život atd., než přivést diplomku z nějaké kvalitní univerzity. Nejlepší by bylo, kdyby naše škola měla už podepsanou smlouvu s nějakou univerzitou, bohužel tomu tak není, ale je tam alespoň jedna kanadská univerzita.

Teď nevím, jestli si rozumíme, já do školy žádné peníze nepřináším, 10k/měsíc by bylo mé stipendium z české školy. A nejsem si právě jistý, zda americké univerzity jsou ochotny podporovat stipendiem i studenty mého typu, kteří, jak říkáš, po ní nevyžadují žádný diplom.

Souhlasím že si moc nerozumíme. Moje chyba.

Nevím co přesně co chceš. V prvním příspěvku jsi psal že prý chceš si najít vedoucího v Tvém oboru někde v USA. Nyní píšeš že Ti k práci stačí jen počítač, a že Ti o kvalitě university nejde. Co vlastně si přeješ?

Normálně jestliže někdo je dissertator, tak to znamená že nejenom že dodělal svojí práci ve třídě, dodělal prelims, atd., ale že taky dostal residency na universitě, takže diplom který dostane za svou diplomskou práci (ať je práce udělaná kdekoliv) bude ze staré university. Student který ještě nedostal residency může si přejít na novou universitu, a dostane pak diplom od nové university když dostane residency na nové universitě. Normálně, když student přejde ze staré university na novou universitu, tak je to daleko těžší přejít tak aby se kvalifikoval na diplom od nové university, než aby jen používal prostředky na dokončení své práce pro diplom ze staré university. Tím že student už je dissertator na staré universitě ujistí novou universitu že nebude vyžadovat od nové university diplom.

Nevím jestli Ti rozumím správně, ale dost mě překvapuje Tvůj důvod proč chceš na školu v USA: „poznat místní život“. Neber to ve zlém, ale z pohledu většině Amerických universit toto by byl dobrý důvod pro děcka na high school, a né pro dissertatora. Toto je něco co jsi měl dělat před 10 lety, a né teď. Teď se prý máš soustředit na vymyšlení nových teorií, psaní nových článků a publikací, a na získání úspěchů ve svém oboru. Mohl by jsi uvést jak Tvé “poznání místního života” pomůže Americké universitě?

Taky mě zaráží Tvůj poslední odstavec. Aby jsi mohl pracovat na své diplomské práci na universitě v USA, tak je to samozřejmné že si za to budeš muset zaplatit. Universita musí platit platy profesorům, sektretářkám, úrdržbářům, apod., musí platit za elektriku, na přístroje, atd. Kdo si myslíš že to má platit? To se jako domníváš že oni Tě tam přivítají zadara? Jó, jsou mnohé spůsoby jak dostat peníze na školné, jako např. skrz stipend (been there, done that), ale musíš jim dát nějaký dobrý důvod aby Ti ho dali. Musíš jim ukázat že na základě Tvých úspěchů budeš asi mít taky úspěch u nich, a že budeš publikovat mnoho publikací s Tvým jménem, s jménem alespoň jednoho jejich profesora, a pod jménem jejich university. Když né publikace, tak můžeš ukázat že Tvá práce bude být moc patentovaná a licensovaná do průmyslu.

A přinášení peněz na školu neznamená jen že za to budeš platit Ty. Znamená to hlavně, že universitu platí někdo (ať Treasury Department, nebo Department of Defense, nebo Department of Energy, NSF, nebo podobné ministerstva v ČR, nebo někdo v průmyslu) aby Tě tam zaměstnali a dali Ti stipend. Musíš si ty peníze od vlády nebo od průmyslu vykecat; vygoogluj si “research grant”.

No, doufám že Ti to vše vyjde.
pdmlynek
Moderator

PříspěvekZaslal: st říjen 24, 2012 4:37 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Dana_MI napsal:

Neboj, tak pitomý zase nejsem. Very Happy
Dana_MI
Veteran

Registrace: 26. 12. 2006

PříspěvekZaslal: st říjen 24, 2012 4:47 am    Předmět: Odpovědět s citátem

pdmlynek napsal:
Dana_MI napsal:

Neboj, tak pitomý zase nejsem. Very Happy

To vim. Byl to jen test Tve bystrosti a rychlosti Wink
Anonymní

PříspěvekZaslal: st říjen 24, 2012 12:15 pm    Předmět: Odpovědět s citátem Upravit/Odstranit tento příspěvek

pdmlynek napsal:
petrppe napsal:
Díky za odpověď.

Ohledně mé situace...

Souhlasím že si moc nerozumíme. Moje chyba.

Nevím co přesně co chceš. V prvním příspěvku jsi psal že prý chceš si najít vedoucího v Tvém oboru někde v USA. Nyní píšeš že Ti k práci stačí jen počítač, a že Ti o kvalitě university nejde. Co vlastně si přeješ?

Normálně jestliže někdo je dissertator, tak to znamená že nejenom že dodělal svojí práci ve třídě, dodělal prelims, atd., ale že taky dostal residency na universitě, takže diplom který dostane za svou diplomskou práci (ať je práce udělaná kdekoliv) bude ze staré university. Student který ještě nedostal residency může si přejít na novou universitu, a dostane pak diplom od nové university když dostane residency na nové universitě. Normálně, když student přejde ze staré university na novou universitu, tak je to daleko těžší přejít tak aby se kvalifikoval na diplom od nové university, než aby jen používal prostředky na dokončení své práce pro diplom ze staré university. Tím že student už je dissertator na staré universitě ujistí novou universitu že nebude vyžadovat od nové university diplom.

Nevím jestli Ti rozumím správně, ale dost mě překvapuje Tvůj důvod proč chceš na školu v USA: „poznat místní život“. Neber to ve zlém, ale z pohledu většině Amerických universit toto by byl dobrý důvod pro děcka na high school, a né pro dissertatora. Toto je něco co jsi měl dělat před 10 lety, a né teď. Teď se prý máš soustředit na vymyšlení nových teorií, psaní nových článků a publikací, a na získání úspěchů ve svém oboru. Mohl by jsi uvést jak Tvé “poznání místního života” pomůže Americké universitě?

Taky mě zaráží Tvůj poslední odstavec. Aby jsi mohl pracovat na své diplomské práci na universitě v USA, tak je to samozřejmné že si za to budeš muset zaplatit. Universita musí platit platy profesorům, sektretářkám, úrdržbářům, apod., musí platit za elektriku, na přístroje, atd. Kdo si myslíš že to má platit? To se jako domníváš že oni Tě tam přivítají zadara? Jó, jsou mnohé spůsoby jak dostat peníze na školné, jako např. skrz stipend (been there, done that), ale musíš jim dát nějaký dobrý důvod aby Ti ho dali. Musíš jim ukázat že na základě Tvých úspěchů budeš asi mít taky úspěch u nich, a že budeš publikovat mnoho publikací s Tvým jménem, s jménem alespoň jednoho jejich profesora, a pod jménem jejich university. Když né publikace, tak můžeš ukázat že Tvá práce bude být moc patentovaná a licensovaná do průmyslu.

A přinášení peněz na školu neznamená jen že za to budeš platit Ty. Znamená to hlavně, že universitu platí někdo (ať Treasury Department, nebo Department of Defense, nebo Department of Energy, NSF, nebo podobné ministerstva v ČR, nebo někdo v průmyslu) aby Tě tam zaměstnali a dali Ti stipend. Musíš si ty peníze od vlády nebo od průmyslu vykecat; vygoogluj si “research grant”.

No, doufám že Ti to vše vyjde.

Tak nejdříve se přiznám, že toho o systému amerického vyššího vzdělání moc nevím, nejspíš bude taky odlišný od evropského. Takže zkusím se nějak popořadě vyjádřit ke všemu. Souhlasím, že jsem střední propásl a "probudil se" pozdě. Ale tak co, vrátit čas neumím a lepší pozdě, než nikdy. Že potřebuji jenom počítač, tím bylo myšleno, že nepotřebuji žádné speciální vědecké nástroje, na co taky, pokud se práce bude týkat okruhu analýzy bezpečnostních rizik z prostředí Internetu. Vedoucího práce samozřejmě potřebuji, někdo mě musí vést.

Otázka je, jestli jsem disserator, když se jedná o diplomovou práci, čili něco jako master's research. Diplom od americké univerzity nevyžaduji, ani neplánuji hledat univerzitu typu MIT. Chápu, že americké vysoké školství má vyšší úroveň než to naše, ale snad nejsou všechny univerzity, až na takové úrovni. Když to řeknu naturalisticky, tak snad každá univerzita nebo college neočekává z každého zahraničního studenta potencionálního držitele Nobelovy ceny, stejně jako já hledám spíše osobní zkušenosti než extra kvalitní vzdělání. Jestli má práce bude mít nějakou větší hodnotu pro průmysl apod., to teď opravdu nedokážu odhadnout.

Snad nejsou všechny univerzity soukromé či placené, nebo jsou? Dále pro srovnání, v Evropě mají školy peníze za přijetí studentů z cizích zemí, což budou asi peníze z evropských fondů. Research grant prozkoumám. Samozřejmě nejsem naivní a neočekávám, že se o mě jako o nějakého Čecha budou prát, ale pokud by mi nějaké stipendium dali (nejspíše sociální), zbytek bych zaplatil z práce či brigády, tak by to snad mohlo být reálné, či ne? Potom taky nevím, z čeho se skládají roční poplatky za studium a jestli bych je musel platit v plné výši, když bych prakticky nenavštěvoval žádné předměty. Na závěr jsem trochu hledal a našel jsem následující stránku se zajímavými údaji o stipendiích pro zahraniční studenty, a dá se tam najít školy, jejichž průměrné stipendimu stačí z větší části na školné.

kód:
http://www.internationalstudent.com/schools_awarding_aid/NY/New%20York.html
Čenda

Registrace: 03. 03. 2011

PříspěvekZaslal: st říjen 24, 2012 9:35 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Anonymous napsal:

Snad nejsou všechny univerzity soukromé či placené, nebo jsou?

Všechny nejsou soukromé, ale všechny jsou placené
Anonymous napsal:

… ale pokud by mi nějaké stipendium dali (nejspíše sociální)….

USA není v žádném případě sociální stát .

Aby jsi získal první povědomí jaké jsou asi ceny vzdělání mrkni na tento článek
http://online.wsj.com/article/SB10001424052970204644504576653431724677362.html?mod=WSJEUROPE_hps_MIDDLEFifthNews
petrppe
Anonymní

PříspěvekZaslal: čt říjen 25, 2012 3:09 pm    Předmět: Odpovědět s citátem Upravit/Odstranit tento příspěvek

Čenda napsal:
Anonymous napsal:

Snad nejsou všechny univerzity soukromé či placené, nebo jsou?

Všechny nejsou soukromé, ale všechny jsou placené
Anonymous napsal:

… ale pokud by mi nějaké stipendium dali (nejspíše sociální)….

Aby jsi získal první povědomí jaké jsou asi ceny vzdělání mrkni na tento článek
http://online.wsj.com/article/SB10001424052970204644504576653431724677362.html?mod=WSJEUROPE_hps_MIDDLEFifthNews

No dost jsem si toho prošel a přišlo menší vystřízlivění. Momentálně se jedná o dost velké finance, takže můj zahraniční pobyt zůstane opět asi jenom v Evropě. Nedá se nic dělat, třeba někdy příště. Díky všem za odpovědi.
Clayton

Registrace: 09. 08. 2009

PříspěvekZaslal: čt říjen 25, 2012 8:50 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Čenda napsal:

No, ne tak úplně Smile A bohužel tím směrem dost rychle směřuje...
Clayton

Registrace: 09. 08. 2009

PříspěvekZaslal: čt říjen 25, 2012 8:56 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Anonymous napsal:

Chápu, že americké vysoké školství má vyšší úroveň než to naše, ale snad nejsou všechny univerzity, až na takové úrovni.

Já nevím, jak špatné jsou některé české soukromé univerzity, ale některé americké jsou opravdu děsivé. Osobně si myslím, že v USA má smysl studovat pouze některou z top univerzit (Ivy League, Stanford, UCB, UCLA...), které jsou opravdu dobré a mohou být přínosem. Studovat nějakou průměrnou nebo podprůměrnou univerzitu se nikomu z ČR vzhledem k nákladům asi nevyplatí.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Chicago-cz.com -> Studium, Skoly, Stipendia Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Chicago-cz.com forum system
Home | Diskuse o USA