czolgos Moderator
Registrace: 19. 01. 2005 Příspěvky: 914 Bydliště: Praha
|
Zaslal: po březen 06, 2006 4:10 pm Předmět: |
|
|
tady je cast clanku z Hospodarskych novin o vizech pro staty jako CR.
...Pro možné zrušení víz musí podle současného amerického zákona země recipročně nabídnout bezvízový styk, zavést biometrické pasy a mít méně než tři procenta odmítnutých žádostí o víza. Zásadní překážkou je třetí z uvedených požadavků, například Polsko mělo vloni desetkrát více odmítnutí.
Z vystoupení velvyslanců na diskusi v Heritage Foundation je ovšem zřejmé, že podstatou možného zrušení víz podle nich není naplnění technických parametrů, ale politické rozhodnutí reprezentace Spojených států. "To není otázka, kterou můžeme nechat napospas úředníkům, to je vysoce citlivé politické téma," uvedl Reiter.
Podle velvyslanců jsou plány amerických ministerstev zahraničí a vnitřní obrany pro zrušení víz, nazývané Road Map, neurčité, bez konkrétních cílů a termínů jejich naplnění.
V tomto bodě diplomaty Visegrádu podpořil i zástupce Evropské unie ve Washingtonu John Bruton: "Jakou cestu je potřeba Road Map urazit, jednu míli, deset mil? Je to velmi, velmi neurčité."
Názor, že v případě Visegrádu a některých dalších zemí nejde o splnění tabulkových požadavků, ale o politický krok, vyplývá také z analýzy Heritage Foundation, která v dokumentu navrhuje i řešení. Kongres by přijal zákon, který by zemím odpustil maximální tříprocentní limit odmítnutých žádostí, pokud by tyto státy splňovaly pět požadavků.
Podle Heritage Foundation by byl bezvízový režim zemím přiznán na dobu deseti let, během kterých by musely prokázat, že jejich občané systém nezneužívají.
Kritéria Heritage Foundation pro zrušení víz:
Země je geostrategicky důležitá pro bezpečnostní a ekonomické zájmy USA
Země navrhuje opatření na pomoc USA v boji s terorismem
Země spolupracuje s ostatními partnery v regionu a se Spojenými státy na řešení bezpečnostní a migrační problematiky související s mezinárodním cestováním
Země má vypracovaný plán, který vyjadřuje dobře míněné úsilí omezovat počet svých občanů, kteří zůstávají v USA
Státní pas splňuje Kongresem stanovené biometrické požadavky... |
|