Viceguvernér ČNB o blížící se krizi

FAQFAQ   HledatHledat    RegistraceRegistrace   PřihlášeníPřihlášení

Viceguvernér ČNB o blížící se krizi

 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Chicago-cz.com -> Česko
Autor Zpráva
Anonymní


PříspěvekZaslal: út říjen 10, 2017 6:36 am    Předmět: Viceguvernér ČNB o blížící se krizi Odpovědět s citátem Upravit/Odstranit tento příspěvek

Vladimír Pikora napsal pro Reflex zajímavý text o rizicích možné příští finanční krize. Dovolím si k němu pár poznámek.


Velké finanční krize se vyznačují jedním společným znakem. Přicházejí v okamžiku, kdy je vůbec nikdo nečeká, články o jejich možném příchodu – jako ten v Reflexu – se nepíší a ekonomové před riziky prakticky nevarují. Proto jsou jejich dopady tak ničivé. Koneckonců nevybavuju si, že by pan Pikora něco tušil či říkal o přicházející krizi 2008. Již před nějakou dobou proto přešel na opačnou stranu a nyní varuje před krizí systematicky, aby se příště tak říkajíc „nespálil“. Tuhle pozici ve veřejném prostoru jinak zabírají ekologičtí alarmisté děsící neměnnými prognózami o konci světa kvůli přelidnění či vyčerpání zdrojů. Mezi skutečnými ekonomy je však tato poloha zatím zastoupena řídce.

Pravda, Američan Nouriel Roubini nebo „doktor Zkáza“ Marc Faber takto před blížícím se zhroucením finančního světa systematicky varují celá léta. Roubinimu to vyšlo v roce 2008 – ale z praktického hlediska je to bezcenné. Pokud budete každé ráno předpovídat husté sněžení, někdy nutně budete mít pravdu. Ale oblékat podle takových předpovědí děti celý rok do školy bych vážně nechtěl.

Přehřívání

To vůbec nesouvisí s běžným hospodářským cyklem, který tady s námi byl a bude. Ekonomové se jen neshodnou v tom, kdo jej způsobuje. A zda třeba centrální banky či vlády tyto cykly zesilují, či tlumí. Řekl bych, že může v různých okamžicích platit obojí.

Nepodceňuji v nejmenším signály přehřívání, nicméně před krizí jsme v naší zemi rostli o skoro sedm procent a mysleli si, že máme na víc. Dnes všichni mluvíme vyděšeně o přehřívání a dýchavičnosti, když rosteme ani ne o pět procent, a kolega Pikora sděluje, že tohle přece nemůže trvat dlouho. Dle něj bohatneme nyní příliš a příliš rychle? Je zajímavé, jak se změnila očekávání o udržitelném bohatnutí naší země za necelých deset let.

Právě růst, bohatnutí a neexistence setrvalé deflace znamenají, že i vyšší absolutní dluhy mohou být nakonec snáz, ne hůře splatitelné. Neudržitelné zadlužování je samozřejmě problém. Je ale pikantní, že v jiných periodicích před dluhy „strašící“ pan Pikora napadá snahy ČNB bránit nárůstu neudržitelného dluhu na bydlení stanovením limitů na velikost úvěru k hodnotě zástavy.

Zvýšit úroky?

Dělají chyby centrální banky? Jistě, jsou v nich lidé. Ale též se umějí z chyb poučit. Sláva světu, že neposlouchaly destrukcionistické rady a že skutečně snížily úrokové sazby po roce 2008 a někde nakonec přistoupily i k nekonvenčním nástrojům. Anglosaský svět, který začal měnové uvolnění dříve, se z útlumu též dříve vyhrabal. Pokud by se z minulých finančních krizí v tomhle centrální banky nepoučily, celý vyspělý svět by dnes vypadal jako Řecko. S deflací, krizí a letitým poklesem poptávky a produkce. K tomu klesající reálný příjem a lidé neschopní splácet své závazky. To se mohlo stát i u nás. Že k tomuto scénáři ve světě nedošlo, je nejen, ale do značné míry zásluha centrálních bank, včetně té české. Jaký plán navrhoval Pikora? V krizi úrokové sazby zvýšit?

A drobnost závěrem. Kolega Pikora je nejen „nezávislým ekonomem“. Též má významné postavení v dozorčí radě státní České exportní banky, jež řeší nemalé problémy se svými úvěry z minulosti. Ty nesouvisejí s měnovou politikou ani stavem finančních trhů. Místo hraběcích rad centrálním bankám by mu slušela nějaká opravdu účinná doporučení, co s touhle existující nehypotetickou hromádkou potíží své instituce dělat, když už jej právě za to stát platí. Na takový komentář se moc těším.

Autor je viceguvernér ČNB
Návrat nahoru
Anonymní


PříspěvekZaslal: út říjen 10, 2017 6:39 am    Předmět: Odpovědět s citátem Upravit/Odstranit tento příspěvek

Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl
Návrat nahoru
czolgos
Moderator


Registrace: 19. 01. 2005
Příspěvky: 3004
Bydliště: Prague

PříspěvekZaslal: út říjen 10, 2017 6:16 pm    Předmět: Re: Viceguvernér ČNB o blížící se krizi Odpovědět s citátem

Anonymous napsal:
Tuhle pozici ve veřejném prostoru jinak zabírají ekologičtí alarmisté děsící neměnnými prognózami o konci světa kvůli přelidnění či vyčerpání zdrojů.


Tohle mi někoho připomíná Laughing
Návrat nahoru
miro
Site Admin


Registrace: 10. 01. 2005
Příspěvky: 3336
Bydliště: Chicago

PříspěvekZaslal: út říjen 10, 2017 6:34 pm    Předmět: Re: Viceguvernér ČNB o blížící se krizi Odpovědět s citátem

czolgos napsal:
Anonymous napsal:
Tuhle pozici ve veřejném prostoru jinak zabírají ekologičtí alarmisté děsící neměnnými prognózami o konci světa kvůli přelidnění či vyčerpání zdrojů.


Tohle mi někoho připomíná LaughingMr. Green Mr. Green ono jich je hodně a základnu mají ve Frýdku
Návrat nahoru
Anonymní


PříspěvekZaslal: út říjen 10, 2017 9:30 pm    Předmět: Odpovědět s citátem Upravit/Odstranit tento příspěvek

Vůbec se netěším, až ta imploze Západu skutečně bude probíhat v plné síle. Potom zamrznou i úsměvy sluníček.

Jinak doporučuju se zamyslet (samozřejmě až po pozorném přečtení !!) nad knihou "Lumpové a beránci", autoři Markéta Šichtařová a Vladimír Pikora.

Když říkám "zamyslet", míním tím zamyšlení těch, co té v oné knize řešené problematice poměrně dost rozumí, ti ostatní by patrně jen tratili čas...
Návrat nahoru
Anonymní


PříspěvekZaslal: út říjen 10, 2017 9:42 pm    Předmět: Odpovědět s citátem Upravit/Odstranit tento příspěvek

Jinak věcně k úvodnímu tema:

Říkat můžete, co chcete, pane. Sám dobře víte, že situace není rozumně řešitelná. Samotná činnost ČNB dlouhodobě připravuje Českou republiku na to, aby v okamžiku avizované (a nevyhnutelné) krize a imploze Západu měla naše republika tu nejblbější možnou pozici !! To jest pozici zadlužené nesvéprávné země, která za minulé čtvrtstoletí vše, co stálo za řeč a mohlo nastávající zlé časy u nás zmírnit - to vše bylo svým způsobem "za hubičku" nacpáno do chřtánu nejmenovaným... Confused

Dnes jsme stát (=ČR) zadlužený - neříkám že extra-hodně na poměry v EU, stát bez byť alespoň předpokladů být potravinově sobestační, bez zlata - vše proměněné na "velice cenné" US dolary, s politiky trvale již s ohnutými zády směřen k Bruselu.

Příjde čas, alias "Es kommt der Tag" pane ! A lidi vám to spočítají pomocí vidlí v ruce, ty vidle budou rezavé a čerstvě tažené z hnoje. Nic zlého nikomu nepřeju, každý ale dostane, co si zasloužil.
Návrat nahoru
miro
Site Admin


Registrace: 10. 01. 2005
Příspěvky: 3336
Bydliště: Chicago

PříspěvekZaslal: čt říjen 12, 2017 8:47 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

přej a bude ti přáno Wink
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Chicago-cz.com -> Česko Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 


Chicago-cz.com forum system
Home | Diskuse o USA