Důchody z USA

FAQFAQ   HledatHledat    RegistraceRegistrace   PřihlášeníPřihlášení

Důchody z USA

odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Chicago-cz.com -> ITIN, IRS, Taxes - Dane v USA
Autor Zpráva
jarmilaw

Registrace: 29. 12. 2013

PříspěvekZaslal: ne prosinec 29, 2013 12:55 am    Předmět: Důchody z USA Odpovědět s citátem

Ahoj všichni !
Z Ameriky jsme se vrátili před 7 lety po jedenáctiletém pobytu v Chicagu. Tehdy jsme si také ještě mysleli, že důchod je daleko a byly jiné, důležitější věci na řešení.
A to jsme udělali chybu.
Před rokem jsem vyřizovala manželovi dodatečný důchod z USA. A vyřídila. Ale možná, kdybych tehdy věděla to, co vím teď, měl by ten důchod asi větší. Jó, všechno je o informacích Smile
Nabízím toto nové téma, možná, že mé informace někomu pomohou anebo se někdo připojí s vlastní zkušeností.
Zatím do nového roku všem přeji, aby se vám splnil americký sen !
jarmilaw
Big_Rig
Editor

Registrace: 19. 01. 2005

PříspěvekZaslal: ne prosinec 29, 2013 1:13 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Dve poznamky:

- presunout do sekce o danich a soc sec (pro moderatory)

- mozna by jsi k tomu mela neco vic napsat, jak jste sem dostali a co jste tady delali (GC nebo ilegos, business nebo zamestnani), mozna napsat neco o tom procesu
Lynnet
Moderator

Registrace: 13. 07. 2006

PříspěvekZaslal: ne prosinec 29, 2013 3:17 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Tohle jsou obecne informace k duchodum mezi CR-USA

Smlouva o sociálním zabezpečení mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými vstoupila v platnost 1. ledna 2009.

Získá-li pojištěnec celou dobu pojištění potřebnou pro vznik nároku na důchod v jednom ze smluvních států, přizná mu tento stát důchod výhradně podle svých právních předpisů (tzv. plný důchod). Český nositel pojištění však i v tomto případě provede srovnávací výpočet dílčího důchodu, který by pojištěnci náležel podle Smlouvy mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými a přizná mu vyšší z těchto důchodů.
V případě, že doba pojištění získaná podle právních předpisů jednoho smluvního státu nebude dostačující pro vznik nároku na důchod, budou se brát pro nárok v úvahu i doby pojištění, které pojištěnec získal ve druhém smluvním státě (princip sčítání dob pojištění), za předpokladu, že se tyto doby časově nepřekrývají. Každý ze smluvních států poté bude vyplácet důchod ve výši odpovídající době pojištění získané na jeho území (tzv. dílčí důchod).
Přiznání dílčího důchodu podle Smlouvy je však na obou stranách podmíněno získáním minimální doby pojištění. Nedosahuje-li doba pojištění v ČR alespoň dvanácti měsíců a nevznikne-li na základě takto krátké doby pojištění nárok na důchod podle českých právních předpisů, Česká správa sociálního zabezpečení důchod nepřizná. Vznik nároku na americký důchod podle Smlouvy je podmíněn získáním alespoň šesti čtvrtletí pojištění podle právních předpisů USA.

Osoby bydlící v USA mohou požádat o český důchod přímo v USA, na některé z poboček amerického nositele pojištění – U.S. Social Security Administration. Je třeba vyplnit tiskopis CZ/USA 202 „Žádost o důchod z České republiky“ a připojit doklady (stačí úředně ověřené kopie), které jsou v žádosti uvedeny. Tiskopis CZ/USA 202 je k dispozici na webových stránkách ČSSZ v sekci Mezinárodní smlouvy – tiskopisy – žádost o český důchod pro osobu bydlící v USA, případně na webových stránkách amerického nositele pojištění www.ssa.gov.

K dispozici by měl být též na regionálních pobočkách amerického nositele pojištění (U.S. Social Security Administration). Americká strana následně zašle žádost o český důchod spolu s potvrzením o dobách pojištění v USA České správě sociálního zabezpečení do Prahy.

Kontakty na kompetentní instituci v USA
U.S. Social Security Administration
OIO – Totalization
P.O. Box 17769
Baltimore, MD 21235-7769
U.S.A.
www.ssa.gov

Případné další informace získáte též na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení www.cssz.cz/cz/duchodove-pojisteni/.
Clayton

Registrace: 09. 08. 2009

PříspěvekZaslal: ne prosinec 29, 2013 5:31 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Díky za užitečné informace. Já sice moc nevěřím tomu, že by se mě to někdy týkalo, ale třeba bych neměl být takový pesimista.
Spíš ale počítám s tím, že za nějakých 20 let bude důchod spíš jakási minimální sociální dávka pro přežití, pro všechny stejná, a nebude se vyplácet těm, kteří mají nějaké vlastní příjmy nebo majetek. Ekonomicky mi to prostě jinak nevychází.
jarmilaw

PříspěvekZaslal: ne prosinec 29, 2013 1:13 pm    Předmět: Re: Důchody z USA Odpovědět s citátem

[quote="jarmilaw"]Ahoj všichni !
Z Ameriky jsme se vrátili před 7 lety po jedenáctiletém pobytu v Chicagu. Tehdy jsme si také ještě mysleli, že důchod je daleko a byly jiné, důležitější věci na řešení.
A to jsme udělali chybu.
Před rokem jsem vyřizovala manželovi dodatečný důchod z USA. A vyřídila. Ale možná, kdybych tehdy věděla to, co vím teď, měl by ten důchod asi větší. Jó, všechno je o informacích Smile
Nabízím toto nové téma, možná, že mé informace někomu pomohou anebo se někdo připojí s vlastní zkušeností.
Zatím do nového roku všem přeji, aby se vám splnil americký sen !
Díky za reakci !
Zapomněla jsem uvést podstatnou věc. Do Ameriky jsme přijeli na turistická víza a o pár let si to prodloužili. Nikdy jsme toho nelitovali a naopak, kdyby manžel neměl zdravotní problčmy, jsme tam dodnes.
Už i v době, kdy jsme žili v Chicagu, řešily se otázky, zda platit daně, když nemáme na nic nárok. Ale já jsem vždy zastávala názor, že i když člověk žije v USA nelegálně, neměl by porušovat další zákony. A nikdy nevíte, co se stane, co bude za rok, dva nebo více let.Jestli se vám nepodaří legalizovat váš statut.A také jsem věděla, že i když pracujeme nelegálně, budeme mít nárok na důchod z USA, až se jednou vrátíme do ČR (tedy jen manžel měl nárok, protože já jsem měla jen ITIN ). Jenže problém byl v tom, že tehdy už jsem nepátrala po tom, jak to udělat, aby manžel ten důchod měl co nejvyšší. Myslela jsem, že mu stačí mít jen potřebný počet kvartálů. Chyba, kdybychom se nesnažili o minimalizaci daňového základu, byl by teď, v důchodu, na tom finančně lépe.
Marie
Anonymní

PříspěvekZaslal: st září 21, 2016 11:50 pm    Předmět: Dotaz pro moteratora/rku Odpovědět s citátem Upravit/Odstranit tento příspěvek

Lynnet: Diky za zverejneni teto informace, a jestli to nevadi, chtela bych se zeptat, jak funguje ten tzv. dilci duchod. Ja jsem mela 26 a pul roku v CR a 13 a pul v USA. Takze v USA splnuji podle jejich predpisu a budu ted zadat o duchod od nich. Musela jsem si vzit ze zdravotnich duvodu predcasny duchod z CR. A ted nevim, zda mi budou v USA pocitat samostatne duchod, kdyz v tom ceskem zohlednovali dobu i prijem z USA, ovsem podle zahadneho klice mi tam dali z toho prijmu neco pres 12 stovek ceskych na den, coz neodpovida tomu prijmu v dolarech. Takze ted nevim, zda ten vypocitany duchod, kdyz se rika, ze mi mel byt priznan ten vyssi, a ten cinil 6235. To by znamenalo, ze mi ted za tech 13let tam odpracovanych zacnou z USA vyplacet castku odpovidajici polovine teto castky? Jsem z toho jelen...a nikdo mi na to jeste neodpovedel, ac jsem psala i na Duchodak, taktez do Baltimore, kterouzto adresu jste sem dala.

Necekam, ze budete znat odpoved, ale prosim, muzete mi dat nejake dalsi odkazy na vypocty z USA, pokud je mate v moznostech, ta smlouva o duchodech mezi CR a USA moc konkretni neni. Mnohokrat dekuji. Marie

Smlouva o sociálním zabezpečení mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými vstoupila v platnost 1. ledna 2009.

Získá-li pojištěnec celou dobu pojištění potřebnou pro vznik nároku na důchod v jednom ze smluvních států, přizná mu tento stát důchod výhradně podle svých právních předpisů (tzv. plný důchod). Český nositel pojištění však i v tomto případě provede srovnávací výpočet dílčího důchodu, který by pojištěnci náležel podle Smlouvy mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými a přizná mu vyšší z těchto důchodů.
V případě, že doba pojištění získaná podle právních předpisů jednoho smluvního státu nebude dostačující pro vznik nároku na důchod, budou se brát pro nárok v úvahu i doby pojištění, které pojištěnec získal ve druhém smluvním státě (princip sčítání dob pojištění), za předpokladu, že se tyto doby časově nepřekrývají. Každý ze smluvních států poté bude vyplácet důchod ve výši odpovídající době pojištění získané na jeho území (tzv. dílčí důchod).
Přiznání dílčího důchodu podle Smlouvy je však na obou stranách podmíněno získáním minimální doby pojištění. Nedosahuje-li doba pojištění v ČR alespoň dvanácti měsíců a nevznikne-li na základě takto krátké doby pojištění nárok na důchod podle českých právních předpisů, Česká správa sociálního zabezpečení důchod nepřizná. Vznik nároku na americký důchod podle Smlouvy je podmíněn získáním alespoň šesti čtvrtletí pojištění podle právních předpisů USA.
jarmilaw

PříspěvekZaslal: čt září 22, 2016 9:22 am    Předmět: Důchod z USA Odpovědět s citátem

Paní Marie, obávám se, že si budete muset počkat, až Vám to vypočítají úřady.
Ale pro všechny, kteří chtějí znát přibližnou výši svého důchodu z USA doporučuji tyto stránky :
https://www.ssa.gov/retire/estimator.html
A ještě nejnovější informace :
protože já jsem pracovala v USA na ITIN, nemám nárok na důchod.
Ale:
mám nárok na důchod z manželova pojištění. Takže jsme byli na ambasádě v Praze (mimochodem jsou tam velice milí a příjemní lidé, vč. zástupce SSA, který tam pravidelně dojíždí z Polska). Přidělili mí SSN a mám nárok na určitou částku ( např. 30% z manželovs důchodu).
Myslím si, že kdybych i já splňovala podmínky nároku na důchod z USA (což nesplňuji), mohla bych moje daně.které jsem tam platila "přetransferovat" na SSN. A tím pádem bych měla nárok i na vlastní důchod. Ale to je jen moje doměnka.
Tak zdravím všechny a přeji příjemný život.
Jarmila
miro
Site Admin

Registrace: 10. 01. 2005

PříspěvekZaslal: čt září 22, 2016 7:58 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

jarmilaw
jarmilaw

PříspěvekZaslal: čt září 22, 2016 9:20 pm    Předmět: Důchod z USA Odpovědět s citátem

Miro, zdravím,Smile
Amerika je krásná země, žijí tam a tvrdě pracují úžasní lidé, včetně Čechů a Slováků a trocha opodstatněné naděje neuškodí.
Jarmila
miro
Site Admin

PříspěvekZaslal: pá září 23, 2016 7:33 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Rád tě tu zase vidím po dlouhé době Wink
jarmilaw

PříspěvekZaslal: pá září 23, 2016 8:07 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Jsi skvělý, že dokážeš již tolik let podporovat Čechy a Slováky v USA a nejen tam, jak si tak občas čtu na tvých stránkách.
Jsi teď v Chicagu nebo jinde ? Mne zavál osud do Španělska.Ale na Ameriku nikdy nezapomenu.
miro
Site Admin

PříspěvekZaslal: pá září 23, 2016 11:38 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Momentálně jsem v ČR.

Amerika je úžasná zem složená z přistěhovalců ze všech zemí světa, žádná jiná ani trochu podobná země už není. V Americe člověk zapomene na hranice států a tato planetka se pak zdá svobodnější.

Toto fórum se tvoří samo a zaplať pánbůh za to, že sem občas přijdou aktivní lidi se smyslem pro humor a lidi s dobrým úmyslem co se podělí o informace se svými krajany.
Big_Rig
Editor

PříspěvekZaslal: pá září 23, 2016 6:09 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Vy dva se znate???
jarmilaw

PříspěvekZaslal: pá září 23, 2016 8:51 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Nooo,jak se to vezme...
Každopádně jsem si tyto stránky prohlížela poprvé někdy po roce 2001. Cca Smile
Big_Rig
Editor

PříspěvekZaslal: so září 24, 2016 1:42 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Crying or Very sad Ja sem se tesil na stavnate drby a afery. Twisted Evil
jarmilaw

PříspěvekZaslal: so září 24, 2016 7:36 am    Předmět: Odpovědět s citátem

I´m sorry! Crying or Very sad
Mé oblíbené téma bylo : Daně a jak na ně.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Chicago-cz.com -> ITIN, IRS, Taxes - Dane v USA Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Chicago-cz.com forum system
USA odkazy | Weblog o USA | Inzerce v USA | Galerie USA | Diskuse o USA

Copyright © chicago-cz.com
Webdesign a Optimalizace by Miro - miroweb.com

UFOseek.com - Directory, Community and News. UFO Seek Forum - rare free community for discussion of UFO-Paranormal, mysterious and unexplained topics.

Slovak Republic Web Directory About Slovak Republic
Czech Republic Web Directory About Czech Republic