Odhlášení trvalého pobytu v ČR? A další náležitosti

FAQFAQ   HledatHledat    RegistraceRegistrace   PřihlášeníPřihlášení

Odhlášení trvalého pobytu v ČR? A další náležitosti

odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Chicago-cz.com -> Tipy a navody
Autor Zpráva
Marr3wk

Registrace: 05. 02. 2018

PříspěvekZaslal: po únor 05, 2018 9:26 pm    Předmět: Odhlášení trvalého pobytu v ČR? A další náležitosti Odpovědět s citátem

Ahoj všem,

*ťuk 3x na dřevo* Čeká mě stěhování do USA (legální cestou, K-1), a to natrvalo, nebo na dlouhou dobu, a zatímco náležitosti příjezdu do USA jsou mi plus mínus jasné, náležitosti odjezdu z ČR už méně.

Dokázal by někdo poradit s následujícím? Jak jste to řešili vy?

1) Jak je to s odhlášením trvalého pobytu v ČR? Je to potřeba? Má to nějakou provázanost s trvalým pobytem v USA? Musí se to udělat hned, než člověk odjede, nebo lze vyřídit později (ať už na dálku nebo osobně).

2) U VZP člověk hlásí "Dlouhodobý pobyt v cizině", i když odjíždí teoreticky natrvalo?

3) Na jaké další oficiální státní náležitosti nezapomenout, je ještě něco? Nepočítám všechny soukromé bankovní atp. záležitosti.
czolgos
Moderator

Registrace: 19. 01. 2005

PříspěvekZaslal: po únor 05, 2018 10:32 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Ze stránek MVCR

http://www.mvcr.cz/clanek/ukonceni-trvaleho-pobytu.aspx
czolgos
Moderator

PříspěvekZaslal: po únor 05, 2018 10:37 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

K bodu 2)

https://www.vzp.cz/pojistenci/cestovani-a-pobyt-v-zahranici/pobyt-v-zahranici/dlouhodoby-pobyt-v-zahranici
czolgos
Moderator

PříspěvekZaslal: po únor 05, 2018 11:11 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

K bodu 3)

Takové ty povinné poplatky za popelnice, TV a rozhlas, by ti měli odpadnout zrušením trvalého pobytu. Poplatek za zdravotní pojištění viz bod 2. Pak zbývá ještě branná povinnost v případě ohrožení státu. To si prostuduj zákon, jaký by to mělo na tebe dopad, kdyby jsi měl stále jen české občanství.

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-585
Marr3wk

PříspěvekZaslal: út únor 06, 2018 3:25 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Děkuji moc za pomoc a odkazy. Jak na MVČR, tak na VZP, jsem našel jiné stránky o tom samém, ale mnohem méně užitečné. Na těchto je to naopak popsané dobře...

Přesto mi není úplně jasné, k jakému datu/proč jsem vlastně nucen svůj trvalý pobyt v ČR odhlašovat. Co by se stalo, kdybych ho neodhlásil? Nebo neohlásil hned?
czolgos
Moderator

PříspěvekZaslal: st únor 07, 2018 11:06 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Marr3wk napsal:
Přesto mi není úplně jasné, k jakému datu/proč jsem vlastně nucen svůj trvalý pobyt v ČR odhlašovat. Co by se stalo, kdybych ho neodhlásil? Nebo neohlásil hned?

A kde si přišel na to, že jsi nucen ho odhlašovat?

Jediný co mě napadá, kdybys neodhlásil TP a žil v cizině, tak bys furt musel platit za TV, rozhlas a popelnice.

A pak možná to může mít vliv na určení tvého daňového domicilu, tzn. místa, kde budeš odvádět daně.

https://www.mesec.cz/clanky/bydlim-v-cr-ale-pracuji-v-zahranici-kde-danim-sve-prijmy/
Lynnet
Moderator

Registrace: 13. 07. 2006

PříspěvekZaslal: st únor 07, 2018 6:36 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Ahoj, proc odhlasovat trvaly pobyt..?

Pokud zajdes na MU, a predlozis doklad, dukaz ze se stehujes do USA, odhlasi te tam z placeni popelnic.

Na pojistovne se odhlasis osobne, osvobodi te do plateb, pokud se v budoucnu vratis natrvalo , nikdy nevis....tak predlozis ze si platil pojisteni v USA, staci si shovavat 1 doklad o placeni rocne...pze pojistovny ti vypis o souhrnem pojisteni neposilaji sami do sebe. Ten doklad ale pojistovny videt chteji...muzes ale uspet u udepsani penale. Jinak dost cechu co jsou v USA, stale jezdi do CR k vuli levne zdravotni peci, cili si ponechej tam I zdravotni kartu, porid si uredni preklad ( tvuj doktor v USA to uvita). Maloktery cizinec do USA, je schopny vyjmenovat co v minulosti prodelal za nemoci, jaka byla lecba, jaky typ hepatitis, apod. Az seem prijedes, pokud uz si neabsolvoval, tak projdes skalou vstupni zdravotni prohlidky a nejaka preockovani.

Bankovni ucet v CR...odhlasit, neodhlasit...? V kazdem pripade ze da spravovat online, na dalku, jen si musis do banky zajit a oznamit ze budes dlouhodobe v cizine a pozadat o cip. kartu a ctecku (tak to ma KB,nevim jak dalsi banky). Pokud pronajimas v CR byt, dum, mas tam byznys porad, tak se tam ucet hodi a vetsinou se stejne do CR jednou za rok asi podivas, ( rodina, kamaradi). Z uctu muzes vybirat I z bankomatu v USA,( bankovni karta), pokud je treba...jinak samozrejme nejake mesicni poplatky banka vybira, zalezi teda, jak moc ucet v CR potrebujes, vyuzivas.

Obcansky prukaz...dlouhodobe nepritomni obcane CR, maji odevzdat obc. prukazy pred odjezdem, nevim co na tom je pravdy. Pas je obdobou totoznosti obcana.

Poplatky televize, rozhlas.....odhlas, ale musis soucasne podat cestne prohlaseni ze v byte se nenachazi zadny prijimac a to fakticky....
Telefon, Internet...nezapomen odhlasit.....a priipadne telefony, kabely,poslat dodavateli a poskytovateli sluzeb. Nech si do posty doklad zes to odeslal. Pokud byt pronajmes, tak at si novy najemce vse zaridi a plati sam, Internet, telefon, popelnice,atd..nic nenachavej na sve jmeno. Najemci zapominaji platit a pak to bude na tobe...

Samozrejme ze nejsi povinny odhlasovat trvaly pobyt v CR, pokud mas a budes mit v CR trvalou adresu, ktera se vaze hlavne k mistu tveho posledniho hlaseneho pobytu.

Dane....pokud nebudes mit v CR staly prijem( treba z najmu), tak tam platit dane nebudes.
Jeste zpatky k bankovnimu uctu v CR....IRS zajima zda budes mit ucet v ceske bance a pohyby na nem...cili vypis z uctu budes mit k priznani dani v USA , pokud si budes delat dane sam, najdes mezi forms na IRS. Pokud to neprihlasis, muzes dostat pokutu.
Proste se zajimaji o jakekoliv tve financni transakce, koupe, prodej, prijmy, v globalnim meritku,proste vse prihlasit k danim a to I kdyz nejsi obcan USA. Pokud pak nekdy z USA odejdes...mas porad povinost priznani dane do USA.( GC nebo obcan USA).
Marr3wk

PříspěvekZaslal: st únor 07, 2018 10:01 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Díky moc za rady. Pár doplňujících dotazů:

Lynnet napsal:
Jinak dost cechu co jsou v USA, stale jezdi do CR k vuli levne zdravotni peci, cili si ponechej tam I zdravotni kartu,

Jakože si sami nepřetržitě platí české zdravotko?

Lynnet napsal:
porid si uredni preklad ( tvuj doktor v USA to uvita).

Čeho přesně? Lékařské dokumentace? Čeká mě lékařská prohlídka u doktora pověřeného pražskou ambasádou, který si taky vyžádal lékařskou zprávu od obvodního. Předpokládám, že to pak spolu se svými vlastními testy dá dohromady do jedné kupy (a v angličtině).

Lynnet napsal:
Jeste zpatky k bankovnimu uctu v CR....IRS zajima zda budes mit ucet v ceske bance a pohyby na nem...

Dobré vědět!

A ještě jedna otázka mi vrtá hlavou. Můj aktuální šéf by byl nejradši, abych pro něj pracoval ještě po odjezdu do USA, na dálku, do té doby, než získám pracovní povolení a práci v USA. Aktuálně mám klasický zaměstnanecký poměr.

Nevíte náhodou, jak se na toto tváří zákony ČR, resp. zákony USA?

Vím, že to je otázka spíše na právníka, ale "emigračního právníka" jsem v ČR nenašel, ale "imigrační právníci" v USA tohle asi úplně neřeší.
Clayton

Registrace: 09. 08. 2009

PříspěvekZaslal: čt únor 08, 2018 12:34 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Marr3wk napsal:

A ještě jedna otázka mi vrtá hlavou. Můj aktuální šéf by byl nejradši, abych pro něj pracoval ještě po odjezdu do USA, na dálku, do té doby, než získám pracovní povolení a práci v USA. Aktuálně mám klasický zaměstnanecký poměr.

Nevíte náhodou, jak se na toto tváří zákony ČR, resp. zákony USA?

Vím, že to je otázka spíše na právníka, ale "emigračního právníka" jsem v ČR nenašel, ale "imigrační právníci" v USA tohle asi úplně neřeší.

Zákonům v ČR to nevadí, pro USA je to velký problém - důvod, proč ti mohou zamítnout zelenou kartu.
Marr3wk

PříspěvekZaslal: čt únor 08, 2018 7:41 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Clayton napsal:
Zákonům v ČR to nevadí, pro USA je to velký problém - důvod, proč ti mohou zamítnout zelenou kartu.

No, tak to je pádný důvod...
Marr3wk

PříspěvekZaslal: pá březen 02, 2018 8:02 am    Předmět: Odpovědět s citátem

Pro budoucí generace: od vedoucí evidence obyvatel na městském úřadu Prahy 6 jsem dostal informaci, že z českého pohledu člověka nic nenutí trvalý pobyt rušit i při dlouhodobém pobytu v zahraničí. (Pokud adresa trvalého pobytu nadále funguje). Jediné, na co si musí dát člověk oficiálně pozor, je propadnutí občanského průkazu a jeho obnova.
Lynnet
Moderator

Registrace: 13. 07. 2006

PříspěvekZaslal: po březen 05, 2018 11:51 pm    Předmět: Odpovědět s citátem

Marr3wk napsal:
Pro budoucí generace: od vedoucí evidence obyvatel na městském úřadu Prahy 6 jsem dostal informaci, že z českého pohledu člověka nic nenutí trvalý pobyt rušit i při dlouhodobém pobytu v zahraničí. (Pokud adresa trvalého pobytu nadále funguje). Jediné, na co si musí dát člověk oficiálně pozor, je propadnutí občanského průkazu a jeho obnova.

Pokud obc. prukaz propadne a obcan se zdrzuje v zahranici dlouhodobe, tak mu prukaz obnovi jen v CR,pri navratu...Pas se bere jako plnohodnotne caske ID take. To rekli zase me kdyz jsem chtela prodlouzit prukaz.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra Chicago-cz.com -> Tipy a navody Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Chicago-cz.com forum system
Home | Diskuse o USA